Zadania

ZADANIA SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO:

1. Prowadzenie zajęć związanych z planowaniem kształcenia i kariery zawodowej.
  2. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
  3. Przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej.
  4. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  5. Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę.
  6. Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak: bezrobocie, problemy zdrowotne, adaptacja do nowych warunków pracy i mobilności zawodowej.
  7. Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
  8. Współpraca z nauczycielami w tworzeniu i zapewnieniu ciągłości działań w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
  9. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  10. Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz udostępniania im informacji i niezbędnych materiałów. Praca indywidualna z rodzicami i grupowa w czasie zebrań, zgodnie z planem zebrań rodziców zatwierdzonym przez Radę Pedagogiczną Szkoły.

PROPOZYCJE DLA UCZNIÓW:

1. Poradnictwo indywidualne (praca indywidualna)
  2. Poradnictwo grupowe (organizowanie zajęć grupowych)
  3. Rozwijanie umiejętności:
    – planowania własnej ścieżki edukacyjnej,
    – planowania własnego rozwoju zawodowego,
    – poszukiwania pracy,
    – przygotowywania: CV, podania o pracę, itd.
  4. Wsparcie merytoryczne dla uczniów planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  5. Udostępnianie zgromadzonych zasobów informacji edukacyjno-zawodowej m.in.:
    – informatory,
    – czasopisma,
    – książki, filmy,
    – ulotki i broszury,
    – programy i testy komputerowe,
    – informacje dotyczące pracy (szukanie ofert pracy, udostępnianie informacji z zakresu prawa pracy, poradnictwa zawodowego, podnoszenia kwalifikacji, wyszukiwanie ofert telepracy),
    – informacje edukacyjnej (szkoły, kursy, edukacja przez Internet) dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
  6. Inne informacje edukacyjno-zawodowe:
    – gromadzenie i udostępnienie własnej bazy informacyjnej o zawodach (informatory, teczki zawodów, ulotki o zawodach, baza multimedialna, literatura na temat rynku pracy i doradztwa zawodowego),
    – gromadzenie i przekazywanie informacji o lokalnym rynku pracy,
    – prowadzenie tablicy ogłoszeń „Dam pracę – szukam pracy”,
    – organizowanie spotkań z pracodawcami, przedstawicielami agencji pośrednictwa pracy, przedstawicielami regionalnych ośrodków przedsiębiorczości z uczniami szkoły,
    – organizowanie szkoleń i kursów nadających dodatkowe kwalifikacje zawodowe zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów.